Nasza Szkoła
Chorzów ul. Wolności
Centrum Miasta
Zakłady Chemiczne
Biblioteka Szkolna - Szkolne Centrum Informacji

Serdecznie zapraszamy do Naszej Biblioteki. Łatwo Tu trafić. Znajduje się na pierwszym piętrze, w sali 106. Wszyscy Poszukiwacze Ciekawej Książki są tu mile widziani. A jest w czym wybierać, ponieważ księgozbiór liczy ponad 10 000 woluminów. Są to książki popularnonaukowe i naukowe z różnych dziedzin, podróżnicze, młodzieżowe, fantastyka i wiele, wiele innych. Można poczytać czasopisma popularnonaukowe i młodzieżowe, skorzystać z pracowni multimedialnej, pograć w scrabble i wziąć udział w imprezach bibliotecznych.

Poniedziałek 7:45 - 15:30

Wtorek 12:15 - 15:30

Środa 12:15 - 15:30

Czwartek 7:45 - 15:30

Piątek 7:45 - 15:30

 

A oto, co się u Nas dzieje:

Wolność Czytania2016

Akcja popularyzująca czytelnictwo na ulicach miasta Chorzowa odbyła się po raz trzeci. Tym razem 15 września. Kolejny raz mieliśmy szansę "upolować" ciekawe książki na kiermaszu i posprawdzać, co dzieje się w chorzowskich placówkach kulturalnych. W tym roku nowością była "Żywa biblioteka", w której ludzie byli książkami, czyli skarbnicą wiedzy i doświadczenia.Zatrzaśnięci w bibliotecznym archiwum

Zatrzaśnięci w Bibliotecznym Archiwum, czyli Escape room na motywach powieści Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz (nie)bezpieczne dorastanie".
Zamknięci w ciemnym pomieszczeniu przez godzinę staraliśmy się z niego wyjść rozwiązując liczne zagadki. Pomocnikami była maszyna Krystyna, latarka i znajomość książki. Przeciwnikami był czas, ciemność i krótka pamięć. W końcu udało się odnaleźć klucz i wyjść. W tę cudowną, literacką przestrzeń przeniosły nas panie z Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach 28 listopada. Była to świetna zabawa, ćwiczenie logicznego myślenia, kojarzenia faktów i … rozwijanie wyobraźni. W tytułowych przyjaciół, którzy rozwiązują łamigłówki wcielili się: Emilian Kania, Dominika Mika, Wiktoria Rudzka i Paulina Zawadzka z klasy 1a.Maraton Głośnego Czytania

W ramach spotkań z literaturą, podczas Maratonu Głośnego Czytania, spotkaliśmy się już 6 razy. Udział wzięli Poszukiwacze Ciekawej Książki, w której to grupie oprócz uczniów klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 3a i 3b znaleźli się pan dyrektor Marian Piegza, pani dyrektor Anna Laske, pani Katarzyna Mirek, pani Joanna Siwczyk i pani Anna Grodzka.
  • 29 listopada 2015 czytaliśmy "Siódme wtajemniczenie" Edmunda Niziurskiego.

  • 21 grudnia 2015 "Kot Bob i jego podarunek" Jamesa Bowena.

  • 13 maja 2016 "Oskar i pani Róża" Érica-Emmanuela Schmitta.

  • 25.10 2016 r. "Yellow Bahama w prążki" Ewy Nowak.

  • 14.02.2107 r – "Dzieje Tistania i Izoldy" Josepha Bedier.

  • 8.03.2017 r. – "Buszującego w zbożu" – Jerome Davida Salingera.

  • 25.05 2017 r. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" - Ursula K. Le Guin

Bajki naszego dzieciństwa:

W ramach projektu edukacyjnego „Bajki naszego dzieciństwa” grupka naszych uczennic wzięła udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Codwutygodniowe spotkania z dziećmi z grupy „Kubusie” z Przedszkola nr 9 w Chorzowie, polegały na czytaniu im najbardziej popularnych bajek i baśni. Młodzi odbiorcy literatury po tych spotkaniach tworzyli własne ilustracje.

Obraz 012a

Podsumowaniem spotkań były zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonywały zakładki ze swoimi ulubionymi postaciami z bajek:oraz konkurs wiedzy:

IMG_20160516_121221a

Przedszkolaki dzielnie odpowiadały na pytania, dotyczące postaci bajkowych. Wykazały się znajomością bajek: "Rybak i złota rybka", "Jaś i Małgosia", "Kot w butach", "Czerwony Kapturek", "Roszpunka", "Królowa śniegu", "Tomcio Paluch", "Złotowłosa i trzy niedźwiadki", "Kopciuszek", "Dziewczynka z zapałkami", "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Królewna Śnieżka", "Mała Syrenka", "Wilk i siedem koźlątek", "Królewna Śnieżka", "Lis i kruk". Wygrała Mirka zdobywając 4 punkty – cukierki.Happening czytelniczy: Jak nie czytam, jak czytam?

W ramach ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam?" odbyło się w Katowicach spotkanie dzieci i młodzieży lubiących czytać. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków, promocję czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.

W czasie spotkania odbyło się głośne czytanie "Trylogii" Sienkiewicza oraz "Przygód Cukierka" Waldemara Cichonia. Jednocześnie odbywała się promocja instytucji kulturalnych Katowic, a w szczególności bibliotek. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach wiedzy, plastycznym i ruchowym.

Na koniec odbył się barwny korowód ulicami miasta, promujący czytelnictwo, a najlepsi czytelnicy z poszczególnych szkół i przedszkoli otrzymali wyróżnienie i tytuł Aktywnego czytelnika.

Archiwum Aktualności
Adres: ul. Dąbrowskiego 53 41-500 Chorzów | e-mail: sekretariat@gim1chorzow.pl | Telefon: +48 (32) 2411655