Nasza Szkoła
Chorzów ul. Wolności
Centrum Miasta
Zakłady Chemiczne
Na początku XX w. przy ulicy Dąbrowskiego 39 wybudowany został budynek, do którego w 1904 r. została przeniesiona Szkoła V. Była to szkoła katolicka, do której uczęszczali chłopcy i dziewczęta. Posiadała halę gimnastyczną, pływalnię, salę rysunkową, była szkołą przysposobienia przemysłowego. Po kilku latach działalności, do Królewskiej Huty weszły wojska Francuskie, które ulokowano w budynku Szkoły V. W 1922 r. budynek przejęło wojsko polskie.

Warto wspomnieć, że wokół szkoły nie znajdowały się żadne budynki mieszkalne. Nie było również budynku ZUS’u. W roku 1934 wojsko ostatecznie wyprowadziło się z budynku Szkoły V, rozpoczęła się w niej nauka. Wybuch II Wojny Światowej i ponowne przyłączenie Chorzowa do Niemiec, spowodowało nawrót problemu nauczania w języku niemieckim.

12 lutego 1945 r. odbyło się uroczyste otwarcie Publicznej Szkoły Powszechnej nr 5 w Chorzowie, pierwszym jej kierownikiem był Teodor Frąckowiak. Mimo olbrzymich trudności – braku kadry pedagogicznej, braku wyposażenia oraz podręczników, szkoła rozpoczęła swoją powojenną działalność. Tradycją stało się inaugurowanie rozpoczęcia i zakończenia Roku Szkolnego uroczystym nabożeństwem w kościele Św. Jadwigi.

W 1999 r. rozpoczyna działalność Gimnazjum nr 1, którego dyrektorem zostaje, pełniący do dziś tę funkcję, Marian Piegza. Ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 zakończyli naukę w czerwcu 2004 r. i tym samym Szkoła Podstawowa zakończyła swoją działalność. Teraz uczą się w niej tylko gimnazjaliści. Przy szkole nadal istnieją koła zainteresowań. Uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych, osiągając dobre wyniki.

Warto wspomnieć, że naukę w tej szkole zakończyło wielu wybitnych ludzi, m.in. Kurt Alder – zdobywca nagrody Nobla w 1950r., za dokonanie odkrycia analizy tzw. dienowej, w dziedzinie chemii. Absolwentem tej szkoły był również Ryszard Riedel, znany wokalista bluesowej grupy Dżem.

Mimo swojej 100-letniej, burzliwej historii, szkoła nadal doskonale spełnia swoją rolę.
Archiwum Aktualności
Adres: ul. Dąbrowskiego 53 41-500 Chorzów | e-mail: sekretariat@gim1chorzow.pl | Telefon: +48 (32) 2411655